Kilka słów o historii formatu SOU

xVULCAN , 2018-03-26

Kilka słów o historii formatu SOU opowiada jeden z jego twórców – Wiktor Zychla, główny architekt systemów IT w VULCAN sp. z o.o.

W czasach, gdy w VULCANIE powstawały pierwsze programy uczniowskie, nowoczesne integracyjne rozwiązania chmurowe były całkowicie poza zasięgiem. Stało się dla nas jasne, że potrzebujemy sposobu na przenoszenie danych między programami. Mieliśmy jednak ambicje, by zaprojektować taki format wymiany danych o uczniach, który byłby uniwersalny i możliwy do użycia w przyszłości, nie tylko pomiędzy naszymi nowymi systemami, ale także do migracji danych między systemami dostarczanymi przez różnych dostawców. Tak powstał SOU.

Czym jest SOU?

SOU, czyli standard opisu ucznia, jest stworzonym przez VULCAN sposobem na przesyłanie danych o uczniu między programami. Powstał w 2003 r. i do dziś jest wykorzystywany, również przez innych producentów oprogramowania dla oświaty.

Próbując podpatrywać, jak robią to inni, ok. 2002 r. odkryliśmy specyfikację amerykańską School Interoperability Framework. Wprawdzie szczegóły techniczne zupełnie nie pasowały do polskiej rzeczywistości, ale wzorując się na jej idei, zaprojektowaliśmy i opublikowaliśmy otwartą specyfikację formatu wymiany danych o uczniach oraz w krótkim czasie wyposażyliśmy wszystkie nasze systemy we wsparcie zarówno eksportu, jak i importu danych w tym formacie.

Już pierwsze wdrożenia pokazały, jak bardzo użyteczny jest format SOU. Sprawdzał się wszędzie tam, gdzie istniała potrzeba wymiany dużej ilości danych w sposób zautomatyzowany, zmniejszający ryzyko pomyłek przy ciągłym ręcznym przepisywaniu. Oceny, osiągnięcia i wyniki egzaminów zewnętrznych uczniów mogły być wyeksportowane do systemów naborowych, a zwrotnie system naborowy mógł, po przydzieleniu kandydatów do nowych szkół, oddać informacje o wynikach naboru. Taki scenariusz jest z powodzeniem wykorzystywany do dziś.

Okazało się, że również aplikacje innych producentów zaczęły stopniowo adaptować format SOU. W ciągu minionych lat kilka razy współpracowaliśmy także z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, przetwarzając elektronicznie wyniki matur.

W ciągu 15 lat format SOU stał się powszechnym standardem.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

# SOU, # standard opisu ucznia, # technologie w oświacie, # V30, # VULCAN, # VULCAN30, # wymiana danych, # zarządzanie oświatą