Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Wizerunek profesjonalnej księgowej

xKatarzyna Szczudrawa, 2016-05-02

Etykieta, savoir vivre i dyplomacja są niezwykle istotne w zawodowym obszarze działalności człowieka. Najogólniej powiedzieć można, że oznaczają one pewien kanon zachowań dostosowanych do konkretnej sytuacji. Obejmują również wygląd adekwatny do zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.

Wydawałoby się, że na etykietę ubioru powinny zwracać uwagę przede wszystkim osoby na stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą Klienta. Takie podejście jest jednak błędne – w końcu nasi współpracownicy również w dużej mierze oceniają nas po wyglądzie. Księgowa, mimo braku bezpośredniego kontaktu z Klientami czy kontrahentami, powinna dbać o swój wizerunek w pracy nawet, gdy w regulaminie nie zawarto jasnych reguł i zasad dress code’u. W ten sposób bowiem kreuje i podkreśla profesjonalny wizerunek – zarówno swój, jak i działu księgowego, który reprezentuje.

Jakimi zasadami kierować się, dokonując wyboru ubioru?

Strój księgowej powinien odzwierciedlać jej profesjonalizm i kompetencje, ale również wzbudzać zaufanie. Podstawą przy kreowaniu obrazu specjalisty jest umiar i zdecydowane rozdzielenie wizerunku zawodowego od osobistego. Im mniej informacji o sferze prywatnej w stroju służbowym, tym lepiej. Ubiór księgowej powinien przekazywać jasny komunikat o kompetencjach zawodowych i wiarygodności oraz współgrać z rolą, jaką pełni, a nie podkreślać kobiecość, upodobania i wdzięki osoby, która go nosi. Oddzielenie strefy prywatnej i zawodowej jest podstawowym założeniem biznesowej etykiety.

Czym jest dress code?

Dress code to pewien kanon, który wyznacza wyraźne reguły ubioru, np. służbowego. Jako zjawisko stanowi w Polsce pewne novum i wciąż jeszcze ewoluuje. Kolejne firmy zdają sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w pracy może pełnić strój pracownika, co skutkuje pojawianiem się coraz bardziej restrykcyjnych zasad określających tę kwestię. Jedną z podstawowych reguł jest stosowanie skromnej garderoby. To, co nosimy do pracy, powinno być proste, stonowane i schludne, tak by na pierwszy plan wysunąć naszą twarz.

Jak wygląd wpływa na postrzeganie pracownika?

Ubiór może poprawiać relacje z innymi, ale przede wszystkim podkreśla naszą wiarygodność. Jako, że księgowi kontaktują się z dyrektorem szkoły czy nauczycielami, powinni dostosować swój wygląd do publicznego miejsca, w jakim pracują.

Badania psychologiczne dowodzą bowiem, że gdy patrzymy na innych, podczas pierwszego kontaktu oceniamy ich głównie po wyglądzie i zachowaniu. Wiedzę i kompetencje oceniamy natomiast dopiero w drugiej kolejności. Dbałość o wizerunek jest zatem kluczowym elementem budowania obrazu własnej osoby w swoim miejscu pracy.


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# finanse w oświacie

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Bardzo cenne informacje! Zwłaszcza dla początkujących jak ja. :) ____________________________________ http://ksiegowy.gliwice.pl/

xedytka, 2017-12-18 14:29:37

Świetny wpis, myślę, że każda księgowa powinna wyglądać elegancko i profesjonalnie ! :) ____________ http://ksiegowy.gliwice.pl/

xOlka, 2017-11-20 13:40:00

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x