Zarządzanie strategiczne oświatą w kryzysie

Gdzie i jak szukać oszczędności?

Wzrastają trudności samorządów w zakresie finansowania oświaty. Dlatego szczególnie ważne staje się wprowadzanie działań racjonalizujących budżety oświatowe. Jakie kroki należy podjąć? Gdzie najlepiej szukać oszczędności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas szkoleń przygotowanych w ramach „Pakietu zarządzania strategicznego oświatą w kryzysie”.

Na szkolenia zapraszamy szefów wydziałów oświaty, inspektorów ds. oświaty, skarbników, dyrektorów CUW, wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz organizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych, czyli jak na nowo odczytać rozporządzenia. Jak racjonalizować wydatki w JST

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost wydatków związanych z realizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich szkołach. Uszczegółowianie zapisów prawa w tym zakresie stawia przed JST coraz to nowe wyzwania. Podczas szkolenia przedstawimy konkretne sposoby na to, jak umożliwić organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z zapisami prawa, ale i racjonalnie pod względem finansowym.

Termin: 24 czerwca 2020 r., godz. 9.00
Cena: 190 zł/os.    Do 31 maja cena 150 zł!
Prowadzący: Iwona Nowak

Zapisz się

Jak standaryzować zatrudnienie nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi w szkołach oraz przedszkolach

W tradycyjnej metodzie zarządzania jednostkami oświatowymi cała odpowiedzialność spoczywa na organie prowadzącym i trudno jest spowodować aby dyrektorzy aktywnie uczestniczyli w racjonalizacji organizacji placówek. Jak zatem postępować? Podczas szkolenia opowiemy o metodzie, która pozwoli na skuteczne wprowadzenie lokalnych standardów zatrudnienia, powodując przesunięcie części odpowiedzialności na dyrektorów z jednoczesną dokładniejszą kontrolą należnych poszczególnym szkołom i przedszkolom etatów.

Termin: 15 czerwca 2020 r., godz. 11.00
Cena: 190 zł/os.    Do 31 maja cena 150 zł!
Prowadzący: Andrzej Rzeszut

Zapisz się

Oświata gminna podczas kryzysu. Gdzie i jak szukać oszczędności?

Nie ma wątpliwości, że pandemia koronawirusa pogłębi i tak już trudną sytuację finansową oświaty gminnej i całego budżetu samorządu. Jednego remedium na poprawę sytuacji nie ma, ale istnieje wiele działań, których wdrożenie pozwoli przeciwdziałać skutkom kryzysu. Właśnie o takich praktycznych sposobach na poprawę sytuacji finansowej oświaty w gminach będziemy mówić podczas szkolenia.

Termin: 10 czerwca 2020 r., godz. 11.00
Cena: 190 zł/os.   Do 31 maja cena 150 zł!
Prowadzący: Jan Zięba

Prowadzący szkolenia:

Jan Zięba

Ekspert oświatowy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie wspierania samorządów w tematach związanych z zarządzaniem oświatą, m.in. dla miast: Wrocław, Toruń, Legnica, Rawicz, Świnoujście, Wodzisław Śląski, Ostrołęka, Ustroń, Mikołów, Jelenia Góra, Świdnica i Działdowo, miast i gmin: Piaseczno, Błaszki, Olesno, Skarszewy, Gostyń, Nasielsk, Gniew, Kościan, Rogoźno, powiatów: bolesławieckiego, rawskiego, nowodworskiego, wodzisławskiego i tczewskiego, gmin Gardeja, Stegna. Projektant systemów informatycznych dla oświaty, m.in. autor koncepcji pierwszego w Polsce elektronicznego arkusza organizacyjnego. Wykładowca podyplomowych studiów „Finanse i zarządzanie oświatą” na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Autor wielu opracowań, artykułów i wystąpień publicznych dotyczących zarządzania oświatą. Wykształcenie wyższe magisterskie (Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, kierunek: Fizyka).

Iwona Nowak

Zajmuje się optymalizacją organizacji oświaty samorządowej zarówno w zakresie racjonalizacji kosztów, jak i podniesienia jakości kształcenia, a także szeroko pojętym aspektem zarządzania zmianą. Jako ekspert świadczy usługi doradcze w tym zakresie jednostkom samorządu terytorialnego. W latach 2011-2019 związana z oświatą samorządową (naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta). Zajmowała się pozyskiwaniem środków unijnych dla edukacji w ramach pracy w Stowarzyszeniu Edukacja dla Przyszłości, którego była współzałożycielką. Pracowała jako ekspert przy ocenianiu wniosków projektowych w ramach PO Kapitał Ludzki. Ukończyła Szkołę Trenerów Metrum w Katowicach.

Andrzej Rzeszut

Ekspert oświatowy z wieloletnim doświadczeniem w opracowywaniu i wdrażaniu rozwiązań w zakresie optymalizacji organizacji oświaty. Świadczył usługi tego typu m.in. dla: miast: Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Opole, Sosnowiec, Racibórz, Mysłowice, Świętochłowice, Zakopane, Jelenia Góra, Tarnobrzeg, Chełm, Nowy Sącz i Ostrołęka, powiatów: tarnowskiego, krakowskiego, wodzisławskiego, wyszkowskiego, mieleckiego, tomaszowskiego, oświęcimskiego i jarosławskiego, gmin: Czerwionka-Leszczyny, Dębno, Libiąż, Wyszków, Olkusz i Wieliczka. Wykształcenie wyższe magisterskie (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny).