Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Harmonogram zmian w VAT

xMonika Mucha, 2020-05-12

Od 1 stycznia 2020 r. weszło w życie wiele zmian w ustawie o VAT i nie tylko. Część z nich wprowadzono już w roku 2019, ale ich sankcyjne odbicie ma zastosowanie od 1 stycznia 2020 r. Dotyczą one każdego podatnika, szczególnie VAT, ale i CIT, czy też płatnika. Podsumujmy zmiany.

Wrzesień 2019
Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników to połączenie już istniejących wykazów vatowców. Na czym polega zmiana? Nowa lista umożliwi sprawdzenie, czy podmiot znajduje się w wykazie na wybrany dzień – maksymalnie do pięciu lat wstecz. Wykaz zawiera także numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Co istotne, przelew na rachunek inny niż wskazany na liście spowoduje, że nie zaliczymy wydatków do kosztów podatkowych. Ponadto podatnik, który przelał pieniądze na niesprawdzony rachunek, odpowie solidarnie z kontrahentem, jeśli ten okaże się oszustem. Nowe sankcje obowiązują od 1 stycznia 2020 r.

Listopad 2019
Obowiązkowy split payment

Mechanizm split payment znamy już przynajmniej od lipca 2018 r. Istota tego rozwiązania polega na dokonywaniu płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto odprowadzana jest przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy. Część zapłaty odpowiadająca kwocie podatku VAT trafia zaś na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. Od listopada 2019 r. split payment jest obowiązkowy dla najbardziej narażonych na oszustwa podatkowe branż. Ustawodawca za takie uznał m.in.: branżę elektroniczną, stalową, budowlaną, węglową czy złomową. Sprzedawca objęty obowiązkowym podziałem płatności nie będzie mógł wykluczyć tej metody płatności w umowie z nabywcą. Wyjątkiem będą płatności poniżej 15 tys. zł. Jeśli strony nie dostosują się do nowych przepisów, zarówno nabywca, jak i sprzedawca zapłacą karę – 30% sankcji VAT.

Styczeń 2020
Nie będzie faktury bez NIP-u na paragonie

Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu jest możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przeciwnym razie obydwie strony transakcji muszą liczyć się z karami w wysokości nawet 100% kwoty podatku należnego.

Styczeń 2020
Jeden numer konta do rozliczeń z fiskusem

W 2020 r. podatnikowi oraz płatnikowi został udostępniony indywidualny rachunek podatkowy, za pomocą którego będą dokonywane wpłaty należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.

Lipiec 2020
Nowy JPK_VAT i likwidacja deklaracji

Jednolity plik kontrolny nie jest obcy przedsiębiorcom. Okazał się na tyle skutecznym narzędziem kontaktu na linii przedsiębiorca–skarbówka, że według ustawodawcy nie potrzebujemy już deklaracji VAT. W 2020 r. formularze zastąpi nowy plik JPK_VAT. Wprowadzenie tej zmiany planowane było na kwiecień, jednak uchwalenie tzw. tarczy antykryzysowej przesunęło datę na lipiec. W nowej strukturze znajdą się m.in. dane identyfikacyjne podatnika, okres, za który składana jest deklaracja lub jej korekta, a także informacje wskazujące na wysokość podatku.

Tak zwana część ewidencyjna ma odzwierciedlać historię dokonanych transakcji. Znajdą się tam daty zakupu i sprzedaży i przypisane do nich odpowiednie stawki podatku. Tutaj także przedsiębiorcy uwzględnią dane partnerów biznesowych i numery faktur. Nowy plik JPK_VAT sprawi, że wysyłanie deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie będzie konieczne, podobnie jak przesyłanie załączników do formularzy (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT). Druki te zostaną zastąpione dodatkowymi polami do uzupełnienia w strukturze nowego pliku JPK_VAT.

Kiedy JPK_V7 w programach VULCAN? Czytaj tutaj >  

Lipiec 2020
Nowa matryca VAT

Wciąż trwają prace nad uporządkowaniem stawek podatku VAT. Nowa matryca miała zacząć obowiązywać od kwietnia 2020 r., jednak uchwalenie tzw. tarczy antykryzysowej przesunęło datę na lipiec. Chodzi o prawidłowe przyporządkowanie towarów lub usług do stawek VAT. Efektem byłaby także zmiana samych stawek podatku od towarów i usług dla niektórych towarów.

2020 – 2022
Wymiana kas fiskalnych ruszyła

Tradycyjne kasy fiskalne i papierowe paragony odchodzą do lamusa. Korzystający z nich podatnicy VAT wkrótce będą musieli wymienić je na kasy fiskalne online. Dzięki tej zmianie zmniejszy się liczba kontroli i obowiązków dla firm. Docelowo wszystkie tradycyjne kasy z papierową rolką zostaną wymienione na kasy online. Dzięki nim Krajowa Administracja Skarbowa pozyska dane dotyczące każdej transakcji. Przedstawiciele branży motoryzacyjnej musieli zakupić nowe kasy do końca 2019 r.

Do końca czerwca 2020 r. nowe kasy muszą zakupić m.in. restauratorzy. Do końca 2020 r. wymiana kas obejmie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i dentystyczne. Ostatecznie kasy „starego” typu znikną z rynku końcem 2022 r.


VI Kongres Księgowych Oświaty


xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# finanse w oświacie, # VAT

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x