Wyobraźmy sobie przyszłość. Blog

Jak Twoje dziecko wypada na tle klasy? Sprawdź w UONET+

xVULCAN , 2017-11-24

Dziecko przynosi do domu ocenę, raz lepszą, raz gorszą. "A co z tej klasówki dostali inni"? – to pytania, które często rozlega się w wielu domach. O tym, jak nasze dziecko radzi sobie na tle klasy warto wiedzieć przynajmniej z kilku powodów. O tym, dlaczego to takie ważne i jak w zdobyciu ważnych informacji może Wam pomóc dziennik UONET+ opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Magia „mocnej 3”

O tym, że ocena ocenie nierówna wiemy nie od dziś. Do niektórych przedmiotów dzieci muszą naprawdę mocno „przysiąść”. Nauka innych nie wymaga aż tyle wysiłku, a i tak w dzienniku aż roi się od doskonałych ocen. Sporo zależy oczywiście od indywidualnych zdolności naszego dziecka, ale nie bez znaczenia są też wymagania osoby prowadzącej przedmiot. Są przecież nauczyciele chętnie nazywani przez swoich podopiecznych „kosami” – na ich lekcjach otrzymanie czwórki to prawdziwy wyczyn, za który na pewno warto dziecko docenić.

W zdobyciu wiedzy o tym, jaka faktycznie jest „realna wartość” oceny z klasówki czy odpowiedzi pomoże Wam analiza wyników dziecka na tle całej klasy. Kiedyś rodzice nie mieli takich możliwości. I pewnie wielu uczniów chętnie to wykorzystywało opowiadając w domu o prawdziwych sprawdzianach- pogromach. „Tak, ja dostałem tróję, ale i tak pół klasy będzie pisać sprawdzian ponownie”. Dziś wystarczy jeden rzut oka w e- dziennik, by sprawdzić, jak z materiałem poradzili sobie szkolni koledzy i koleżanki naszej pociechy.

Dane w UONET+

Jak zdobyć informacje o wynikach dziecka? W witrynie ucznia i rodzica w UONET+ w menu po lewej stronie znajduje się kafelek „Uczeń na tle klasy”. Po kliknięciu zostaniecie przekierowani do sekcji porównującej osiągnięcia uczniów. W prawym górnym rogu wybierzcie interesujący Was okres klasyfikacyjny i przedmiot. Po wyborze np. j. polskiego otrzymacie dwa wykresy: „rozkład ocen klasy” i „rozkład ocen ucznia” . Każdej z ocen przyporządkowany został inny kolor, dzięki temu już na pierwszy rzut oka zyskacie wiedzę, czy dziecko wybija się na tle klasy, pracuje na równi z rówieśnikami lub potrzebuje wsparcia i pomocy.

Masz wiedzę – reaguj

Kluczową kwestią jest nie tylko umiejętne odczytywanie ocen, ale i wiedza, co z tymi danymi zrobić. A tu scenariuszy może być kilka. Jeśli wyniki dziecka np. z matematyki znacznie odbiegają od średniej klasowej na niekorzyść syna lub córki może to oznaczać, że potrzebne będzie wsparcie. Czasem wcale nie są potrzebne korepetycje, a wystarczy jedynie poświęcić więcej czasu na naukę z dzieckiem. Zawsze można skontaktować się z nauczycielem i wspólnie poszukać przyczyny problemy – czy dziecko nie uważa na lekcji, nie przynosi zadań domowych? A może jako „umysł ścisły” po prostu potrzebuje wsparcia w nauce przedmiotów humanistycznych?

Inną sytuację mamy, gdy wyniki wszystkich uczniów są wyrównane, ale bardzo słabe. Oczywiście, można to tłumaczyć większymi wymaganiami nauczyciela. Kiedy jednak cała klasa regularnie otrzymuje wyłącznie dwóje lub „słabe tróje” w naszej głowie powinna zapalić się przysłowiowa „czerwona lampka”. Może to znak, że nauczyciel nie potrafi przekazać na lekcji wiedzy w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób? Nie warto czekać, aż frustracja dzieci osiągnie poziom krytyczny. To dobry moment na kontakt z prowadzącym przedmiot lub wychowawcą, który pomoże wyjaśnić, na czym polega problem i jak go rozwiązać.

W kontakcie ze szkołą

Za pośrednictwem e–dziennika możecie nie tylko sprawdzić oceny, ale i poznać opinię osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci na temat wyników dziecka. Czasem nauczyciele samodzielnie umieszczają komentarze do wystawianych ocen. Takie „słowo wyjaśnienia” znajdziecie w rubrykach zawierających poszczególne oceny. Jeśli sami chcecie nawiązać kontakt z prowadzącym przedmiot lub dyrektorem, warto skorzystać w opcji wiadomości, dostępnych w witrynie ucznia i rodzica. Dzięki nim w szybki i wygodny dla obu stron sposób wyjaśnicie wszystkie wątpliwości, a w razie potrzeby umówicie się na spotkanie z nauczycielem lub dyrektorem.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku

Tagi

# E-dziennik

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Dla mnie byla super sprawa ale teraz niestety nie ma tej opcji ani opcji lekcje zrealizowane!!!!

xMała21, 2018-12-12 14:18:26

Co za niedorzeczny pomysł z tym porównywaniem. Kolejny wyścig szczurów! Jak można porównywać dziecko z innymi. Każdy jest inny i uczy się we własnym tempie. Mamy 21 wiek, a ktoś kto tworzy taką porównywarkę jest chyba jeszcze w 19.

xaleksandra, 2018-01-29 13:33:14

To porównywnie nic nie daje, oprócz tego że rodzić może najeżdżać na nauczyciela że są słabe oceny, p[o co to?

xMaria, 2018-01-24 10:42:36

porównywanie jest bez sensu

xmarta, 2018-01-24 10:41:19

Jak dla mnie super sprawa z tym porównaniem, bo to nie chodzi o porównanie typu ten lepszy ten gorszy tylko o to kiedy móc zareagować jeśli widzi się że nasze dziecko bardzo odstaje od reszty i trzeba czasem mu pomóc. Wiadome że każdy uczy się inaczej i nie każdy musi być prymusem ale dzięki takim porównaniom na tle klasy jesteśmy w stanie wyłapać czy ogólnie materiał był ciężki czy faktycznie nasze dziecko ma w czymś duże problemy czy zaległości. Porównanie jest anonimowe bo nie widzimy kto konkretnie dostał jaką ocenę więc nie powinno to nikogo urażać. Jedyne co mi brakuje to tak jak niektórzy poprzednicy napisali - żeby można było porównać konkretnie jakiś sprawdzian, bo teraz jest to uogólnione. Ja jestem bardzo zadowolona z uonetu+

xewa, 2018-01-23 10:34:51

Porownac oceny dziecka mozna na aplikacji. To jest dobre bo wiem czy dziecko nie odstaje za bardo od innych dzieci a takze czy klasa ogolnie jest slaba czy dobra. Nie widac stopni innych dzieci wiec nie widze w tym nic zlego. Nie wiem tylko po co sa te wagi przy stopniach. Kiedys nauczyciel wpisywal klasowki na czerwono i bylo ok. Teraz kazdy sprawdzian inna waga. Glupota.

xola, 2018-01-20 11:53:17

w ogóle po co dzieci mają chodzić do szkoły. wynika z opinii : Ahhh,aa

xwyższa szkoła robienia hałasu, 2018-01-11 16:46:44

Podzielam opinię Pani wypowiadającej się przede mną. Niestety, możliwości porównania wyniku dziecka z konkretnego sprawdzianu na tle klasy w e-dzienniku również i ja nie znalazłam, mimo że w powyższym tekście znajdują się następujące zdania: Brakuje również, moim zdaniem, możliwości przejrzenia ocen dziecka wystawionych za konkretny dzień czy tydzień. Zakładka \\\"Ostatnie oceny\\\" jest tu w pewnym stopniu pomocna, jednak w przypadku otrzymania kilku takich samych ocen pod rząd z jednego przedmiotu, nie spełnia swojej roli. Z kolei w zakładce \\\"Oceny - szczegółowy widok ocen cząstkowych\\\" nie można przejrzeć ocen z podziałem na przedmioty, a pokazane jak teraz - w jednym ciągu, bez wydzielenia choćby kolorystycznego i bez ułożenia chronologicznego w obrębie przedmiotu (oceny za aktywność i za nieprzygotowanie nie stoją zgodnie z datą wystawienia, ale zgodnie z datą pierwszego z dozwolonych nieprzygotowań czy pierwszego plusa za aktywność, składającego się na ocenę i tak np. ocena z grudnia stoi pomiędzy ocenami z września, co łatwo przeoczyć) - dają wrażenie totalnego chaosu.

xlololo, 2017-12-12 22:04:20

To jest dobre

xTo jest dobre, 2017-12-12 20:25:26

No też takie porównania moim zdaniem są złe . Każdy się uczy na swój stopień i swoje cele w życiu .

xAhhh, 2017-12-12 00:34:04

porównywanie to bzdura!!!!

xaaa, 2017-12-11 19:45:41

porównywanie do innych to totalna bzdura. jako rodzic znam najlepiej swoje dziecko. nauczyciele też powinni je poznać a nie porównywać.

xaaa, 2017-12-11 19:43:14

Podzielam opinię Pani wypowiadającej się przede mną. Niestety, możliwości porównania wyniku dziecka z konkretnego sprawdzianu na tle klasy w e-dzienniku również i ja nie znalazłam, mimo że w powyższym tekście znajdują się następujące zdania: Brakuje również, moim zdaniem, możliwości przejrzenia ocen dziecka wystawionych za konkretny dzień czy tydzień. Zakładka \"Ostatnie oceny\" jest tu w pewnym stopniu pomocna, jednak w przypadku otrzymania kilku takich samych ocen pod rząd z jednego przedmiotu, nie spełnia swojej roli. Z kolei w zakładce \"Oceny - szczegółowy widok ocen cząstkowych\" nie można przejrzeć ocen z podziałem na przedmioty, a pokazane jak teraz - w jednym ciągu, bez wydzielenia choćby kolorystycznego i bez ułożenia chronologicznego w obrębie przedmiotu (oceny za aktywność i za nieprzygotowanie nie stoją zgodnie z datą wystawienia, ale zgodnie z datą pierwszego z dozwolonych nieprzygotowań czy pierwszego plusa za aktywność, składającego się na ocenę i tak np. ocena z grudnia stoi pomiędzy ocenami z września, co łatwo przeoczyć) - dają wrażenie totalnego chaosu.

xJoanna, 2017-12-11 14:14:46

Zgadzam się z panią Pauliną. Dobrze byłoby,gdyby była możliwość porównania ocen z konkretnego zadania,czy też sprawdzianu. Bo już po wystawieniu wszystkim uczniom 2 lub3 ocen nie wiemy,jak faktycznie wypada dziecko w porównaniu z innymi. Ogólna średnia klasy niewiele nam mówi,zwłaszcza,że niektóre przedmioty(m.in. języki) prowadzone są w grupach mieszanych z uczniami z klas równoległych.

xBibi, 2017-12-11 11:24:35

Myślę że oceny powinny być pokazywane z danego przedmiotu i kartkówki

xhelena, 2017-12-11 08:23:49

Ta strona jest super i dobrze że istnieje No supcio ale trochę jej nie rozumiem Ale fajnie że na e-dzienniku są takie wielkie nieograniczone możliwości!

xRóża, 2017-12-09 07:59:07

Wykres ocen ucznia na tle klasy niewiele mówi, jeżeli nie można porównać ocen z konkretnego sprawdzianu, zadania czy odpowiedzi ustnej. Dla niektórych nauczycieli (zwłaszcza wychowawców) wspomniana opcja wysyłania wiadomości to czasem prawdziwe przekleństwo, a nie ułatwienie... Ludzie piszą maile z każdą głupotą, a nauczyciel po lekcjach siedzi w domu i odpisuje, odpisuje, odpisuje...

xlewkonia, 2017-12-08 19:57:23

Szkoda, że nie można porównać ocen z konkretnego sprawdzianu lub kartkówki, bo ogólne porównanie nic nie mówi np. o tym czy wystarczająco wytłumaczono dzieciom dana partie materiału...

xpaulina2701, 2017-11-24 21:51:29

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x