Jak Twoje dziecko wypada na tle klasy? Sprawdź w UONET+

xVULCAN , 2017-11-24

Dziecko przynosi do domu ocenę, raz lepszą, raz gorszą. "A co z tej klasówki dostali inni"? – to pytania, które często rozlega się w wielu domach. O tym, jak nasze dziecko radzi sobie na tle klasy warto wiedzieć przynajmniej z kilku powodów. O tym, dlaczego to takie ważne i jak w zdobyciu ważnych informacji może Wam pomóc dziennik UONET+ opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Magia „mocnej 3”

O tym, że ocena ocenie nierówna wiemy nie od dziś. Do niektórych przedmiotów dzieci muszą naprawdę mocno „przysiąść”. Nauka innych nie wymaga aż tyle wysiłku, a i tak w dzienniku aż roi się od doskonałych ocen. Sporo zależy oczywiście od indywidualnych zdolności naszego dziecka, ale nie bez znaczenia są też wymagania osoby prowadzącej przedmiot. Są przecież nauczyciele chętnie nazywani przez swoich podopiecznych „kosami” – na ich lekcjach otrzymanie czwórki to prawdziwy wyczyn, za który na pewno warto dziecko docenić.

W zdobyciu wiedzy o tym, jaka faktycznie jest „realna wartość” oceny z klasówki czy odpowiedzi pomoże Wam analiza wyników dziecka na tle całej klasy. Kiedyś rodzice nie mieli takich możliwości. I pewnie wielu uczniów chętnie to wykorzystywało opowiadając w domu o prawdziwych sprawdzianach- pogromach. „Tak, ja dostałem tróję, ale i tak pół klasy będzie pisać sprawdzian ponownie”. Dziś wystarczy jeden rzut oka w e- dziennik, by sprawdzić, jak z materiałem poradzili sobie szkolni koledzy i koleżanki naszej pociechy.

Dane w UONET+

Jak zdobyć informacje o wynikach dziecka? W witrynie ucznia i rodzica w UONET+ w menu po lewej stronie znajduje się kafelek „Uczeń na tle klasy”. Po kliknięciu zostaniecie przekierowani do sekcji porównującej osiągnięcia uczniów. W prawym górnym rogu wybierzcie interesujący Was okres klasyfikacyjny i przedmiot. Po wyborze np. j. polskiego otrzymacie dwa wykresy: „rozkład ocen klasy” i „rozkład ocen ucznia” . Każdej z ocen przyporządkowany został inny kolor, dzięki temu już na pierwszy rzut oka zyskacie wiedzę, czy dziecko wybija się na tle klasy, pracuje na równi z rówieśnikami lub potrzebuje wsparcia i pomocy.

Masz wiedzę – reaguj

Kluczową kwestią jest nie tylko umiejętne odczytywanie ocen, ale i wiedza, co z tymi danymi zrobić. A tu scenariuszy może być kilka. Jeśli wyniki dziecka np. z matematyki znacznie odbiegają od średniej klasowej na niekorzyść syna lub córki może to oznaczać, że potrzebne będzie wsparcie. Czasem wcale nie są potrzebne korepetycje, a wystarczy jedynie poświęcić więcej czasu na naukę z dzieckiem. Zawsze można skontaktować się z nauczycielem i wspólnie poszukać przyczyny problemy – czy dziecko nie uważa na lekcji, nie przynosi zadań domowych? A może jako „umysł ścisły” po prostu potrzebuje wsparcia w nauce przedmiotów humanistycznych?

Inną sytuację mamy, gdy wyniki wszystkich uczniów są wyrównane, ale bardzo słabe. Oczywiście, można to tłumaczyć większymi wymaganiami nauczyciela. Kiedy jednak cała klasa regularnie otrzymuje wyłącznie dwóje lub „słabe tróje” w naszej głowie powinna zapalić się przysłowiowa „czerwona lampka”. Może to znak, że nauczyciel nie potrafi przekazać na lekcji wiedzy w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób? Nie warto czekać, aż frustracja dzieci osiągnie poziom krytyczny. To dobry moment na kontakt z prowadzącym przedmiot lub wychowawcą, który pomoże wyjaśnić, na czym polega problem i jak go rozwiązać.

W kontakcie ze szkołą

Za pośrednictwem e–dziennika możecie nie tylko sprawdzić oceny, ale i poznać opinię osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci na temat wyników dziecka. Czasem nauczyciele samodzielnie umieszczają komentarze do wystawianych ocen. Takie „słowo wyjaśnienia” znajdziecie w rubrykach zawierających poszczególne oceny. Jeśli sami chcecie nawiązać kontakt z prowadzącym przedmiot lub dyrektorem, warto skorzystać w opcji wiadomości, dostępnych w witrynie ucznia i rodzica. Dzięki nim w szybki i wygodny dla obu stron sposób wyjaśnicie wszystkie wątpliwości, a w razie potrzeby umówicie się na spotkanie z nauczycielem lub dyrektorem.

xNapisz do autora Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

# E-dziennik